SAĞLIK

Haberler SAĞLIK PREMATÜRE BEBEKLERİN YAŞAMASI ÖZEL SAĞLIK HİZMETİNE BAĞLI!

PREMATÜRE BEBEKLERİN YAŞAMASI ÖZEL SAĞLIK HİZMETİNE BAĞLI!

2018-12-14 18:02:01 / Son Güncelleme : 2018-12-14 18:02:01
PREMATÜRE BEBEKLERİN YAŞAMASI ÖZEL SAĞLIK HİZMETİNE BAĞLI!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
Prematüre bebeklerin özel bakımla hayatta kalabildiği bilinen bir durum. Pekiyi ne kadar bebek bu bakımdan yararlanabiliyor ve ne kadarı hayatta kalabiliyor?

   UNICEF ve DSÖ'nün hazırladığı rapora göre prematüre bebekler özel sağlık bakımı ile hayatta kalabiliyor. Fakat pekçok bebek bu bakımdan yararlanamıyor. Hazırlanan rapora göre her yıl 30 milyon prematüre bebeğin büyük çoğunluğu gerekli özel bakımı alamadığı için daha ilk aydan hayatını kaybediyor.

    UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı ortak rapora göre yenidoğan bebeklerde ölüm riskinin en yüksek olduğu prematüre bebekler, doğum sırasında beyinde oluşan hasar, enfeksiyon ve sarılık rahatsızlıkları olan bebekler olarak bildirildi. Açıklanan rapora göre geçen yıl sadece 2,5 milyon prematüre bebek hayatını kaybetti. Prematüre bebeklerin ölüm oranının en yüksek olduğu yerler ise Afrika'da bulunuyor. Prematüre bebek kayıpları dar gelirli ülkelerde fazlasıyla meydana geliyor. 

    28 - 32 HAFTALIK DOĞAN BEBEKLER HAYATTA KALAMIYOR!

Dar gelirli ülkelerde fazlasıyla yaygın olan prematüre bebek ölümleri, bebeklerin özel bakımı alamadığı için meydana geliyor. Özellikle 28 - 32 haftalık doğan bebekler hayatta kalamıyor. Ölümle sonuçlanmayan prematüre bebekler ise büyük sağlık sorunları ile mücadele ediyor yada sakat kalıyor. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran oldukça düşük. Hatta 28 haftalıktan daha erken doğan bebekler bile aldıkları özel bakım sayesinde hayatta kalabiliyor. 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5