SAĞLIK

Haberler SAĞLIK O gıdalar kansere zemin hazırlıyor

O gıdalar kansere zemin hazırlıyor

2018-03-12 17:49:18 / Son Güncelleme : 2018-03-12 17:49:18
O gıdalar kansere zemin hazırlıyor
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
O gıdalar kansere zemin hazırlıyor!

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu'nun yayınladığı 'Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) Sağlığa Etkileri' başlıklı rapora Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği'nden de destek geldi.

Raporda, “Son zamanlarda artan obezite ve kronik hastalıkların nedenlerini araştıran çalışmalarda şeker metabolizması özellikle de sofra şekeri ve NBŞ’in yapısında bulunan fruktoz metabolizması üzerinde yoğunlaştığı gözlemlenmektedir. Sakkaroz ve NBŞ içeren besinlerin fazla tüketimi metabolik hastalıkların yanı sıra obeziteyle alakalı çeşitli kanser türlerinin gelişimine de zemin hazırlamaktadır. Halen yüzde 10 olan NBŞ üretiminin artırılmaması ve gıdalarda kullanımının sınırlandırılarak sıkı denetimi sağlanmalı” şeklinde ifadelere yer verildi.

Çay şekeri olarak bilinen sakkaroz glikoz ve fruktozdan oluşmaktadır. Dünyada yiyecek ve içeceklerde sakkaroz yani sofra şekerinden sonra ikinci büyük kullanım payına sahip tatlandırıcı türü ise NBŞ'dir. NBŞ, en ucuz olarak mısırdan, ayrıca patates, buğday, kasava gibi bitkilerden elde edilir. NBŞ´in içeriğinde değişen oranlarda fruktoz ve glukoz bulunmaktadır. Sakkarozdaki glukoz ve fruktoz moleküler düzeyde bağlıyken, NBŞ’de yer alan fruktoz ve glukoz sıvı formda serbest yüzer haldedir.

Son zamanlarda artan obezite ve kronik hastalıkların nedenlerini araştıran bilimsel çalışmalarda sakkaroz ve NBŞ'in yapısında bulunan fruktoz metabolizması üzerinde yoğunlaştığı gözlemlenmektedir. 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5