SAĞLIK

Haberler SAĞLIK Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?

Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?

2018-03-12 12:46:51 / Son Güncelleme : 2018-03-12 12:46:51
Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?

Bilkent Üniversitesi'nin Moleküler Biyoloji, Genetik Bölümü ve Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Doktor Öğretim Üyesi Özgür Şahin, kanser tedavisinde ilaç direncinin tedavinin etkinliğini önemli ölçüde düşüren bir etken olduğunu ve kanser kaynaklı ölümlerin başlıca nedenlerinden birinin bu olduğunu belirtti.

Özgür Şahin, kanser hücrelerinin çalışma mekanizmalarının birbirinden farklı pek çok kemoterapi ilacına karşı direnç geliştirebildiğine dikkat çekti. Şahin, fareler üzerinde yaptıkları çalışmalarda aspirinin kemoterapide sık kullanılan ilaç türü olan tamoksifen direncini kırarak tümörlerin küçülmesine neden olduğunu gösterdiklerini söyledi.
Aspirin ile tamoksifen kombinasyonunun beraber kullanımına ilişkin insanlar üzerinde klinik araştırmalara başlanmasını hedeflediklerini bildiren Şahin, "Fareler üzerinde yaptığımız çalışmalar, klinik araştırmalarla da doğrulanırsa Aspirin'in ilaç direncini kırarak bir kanser tedavisi olarak da kullanılma potansiyelini ortaya koymuş olacağız"dedi.

 Ayrıca Özgür Şahin;"Çalışmamız henüz laboratuvar sonuçlarına dayanmaktadır. Klinik araştırmalarımızda başarılı olursak bunu genetikçiler olarak tıp dünyasına da bildireceğiz. O nedenle hastalarımız dikkatli olsunlar, doktorlarına danışmadan herhangi bir ilaç kullanmasınlar" şeklinde ifadede bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş