GÜNDEM

Haberler GÜNDEM Cemaatler ve Tarikatlar İncelemeye Alınmalı

Cemaatler ve Tarikatlar İncelemeye Alınmalı

2018-07-26 10:17:47 / Son Güncelleme : 2018-07-26 10:17:47
Cemaatler ve Tarikatlar İncelemeye Alınmalı
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz yeni bir tartışmanın önünü açtı.

İstanbul müftüsü Prof.Dr Hasan Kamil Yılmaz, Üsküdar'daki İslam Araştırmaları Merkezi'nde (İSAM) Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından İstanbul'da Yaz kampında ağırlanan öğrencilerle sohbet etti.

15 Temmuz sürecinden sonra Cemaatler ve Tarikatlar'ın zarar gördüğünü belirten Yılmaz"Çünkü insanların yaşadığı acı tecrübeler bazen hayata daha fazla genelleme yaparak bakmak gibi sonuçlar doğuruyor. İnsanların sütten ağzı yanmışsa, yoğurdu da üfleyerek yiyor." dedi.

Yılmaz, Osmanlı'nın yaşanan tarikat olumsuzluklarını önlemek üzere Meclis-i Meşayih kurumunu hayata geçirdiğini hatırlatarak, "Tarikatların, cemaatlerin ve dini yapıya katkı sağlamak isteyenlerin Diyanet İşleri Başkanlığı veya başka bir kurum tarafından denetlenmesinden başka bir çare yoktur. Eğer böyle bir denetleme mekanizması kurulursa bunlar hedeflerinin ne olduğunu açık ve şeffaf olarak ilan ederler, üye sayılarını ve ekonomik güçlerini deklare ederek hizmet ederlerse elbette katkı sağlarlar.Ama ne ekonomik güçlerinin ne insan güçlerinin ne hedeflerinin belli olduğu karanlık bir güç sahibi olmaları her zaman potansiyel olarak bir tehlike olmaları sonucunu doğuracaktır. Onun için devletin bu manada adımlar atması gerekiyor."ifadelerini kullandı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5