GÜNDEM

Haberler GÜNDEM İdlib'de kimyasal silah kullanıldığı iddiasını OPCW doğruladı!

İdlib'de kimyasal silah kullanıldığı iddiasını OPCW doğruladı!

2018-05-16 11:36:55 / Son Güncelleme : 2018-05-16 11:36:55
İdlib'de kimyasal silah kullanıldığı iddiasını OPCW doğruladı!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
4 Nisan 2018 tarihinde Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen saldırılarda kimyasal silah kullanıldığı iddiası, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) yaptığı deney ve araştırmalar sonucunda doğrulandı.

OPCW’nin yayınladığı İdlib’e yaşanan saldırıya ilişkin raporda; “OPCW Bilirkişi Heyeti (FFM) tarafından yapılan araştırma ve deneyler sonucunda 4 Nisan'da, İdlib'e bağlı Han Şeyhun'da sarin kullanıldığı tespit edildi.” ifadeleri kullanıldı.

"YAPILAN BU ACIMASIZ SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM"

OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, raporla ilgili açıklamasında, "Yapılan bu acımasız saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi (CWC) normlarına tamamen aykırı olan bir saldırıdır. Bu korkunç saldırıyı yapanlar işledikleri suçları için sorumlu tutulmalı." ifadesini kullandı.

Sorumluların hesap vermesi açısından OPCW ve Birleşmiş Milletler Ortak Soruşturma Mekanizmasının yapacağı çalışmanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Üzümcü, raporun OPCW'nin Yürütme Konseyi ile Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'na taraf ülkelere, BM Güvenlik Konseyine (BMGK) ve Birleşmiş Milletler Ortak Soruşturma Mekanizmasına gönderildiğini aktardı.

Esed rejiminin 4 Nisan'da İdlib'e bağlı Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırılarında yaklaşık 100 kişi yaşamını yitirmiş, 500 civarında kişi de zehirli gazdan etkilenmişti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5