GÜNDEM

Haberler GÜNDEM Afrin Merkez'e girildi.

Afrin Merkez'e girildi.

2018-03-13 09:09:54 / Son Güncelleme : 2018-03-13 09:09:54
Afrin Merkez'e girildi.
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
Afrin Merkez'e girildi.

TSK, 12 Mart'tan itibaren Afrin kent merkezinin kuşatıldığını bildirdi. TSK ve ÖSO, sivillerin güvenli çıkışına imkan sağlayacak bir koridor oluşturdu.Zeytin Dalı Harekatının 53. gününde Afrin kent merkezi kuşatıldı. Harekatın başlangıcından itibaren 3393 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatıldı" ifadesi kullanıldı. 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün akşamki açıklamasında 212 bölgenin kontrol altına alındığı, kurtarılan alanın bin 102 kilometrekareye ulaştığını söylemişti.

Terör örgütü YPG/PKK'nın savunma hatları, Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren teröristler, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de tepki görmektedir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş