DÜNYA

Haberler DÜNYA Filistin’de protestoya gerçek mermiyle karşılık: 2 şehit!

Filistin’de protestoya gerçek mermiyle karşılık: 2 şehit!

2018-05-14 10:11:59 / Son Güncelleme : 2018-05-14 10:11:59
Filistin’de protestoya gerçek mermiyle karşılık: 2 şehit!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş
Filistinliler’in ABD’nin İsrail Büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımasının ardından gerçekleştirdiği protestolar şiddetini artırarak sürüyor.

Çatışmaların yoğunlaştığı Kudüs’te İsrail askeri protestoculara ateş açtı. Açılan ateş sonucu iki Filistinli şehit olurken, en az beş yaralı olduğu belirtildi. İsrailliler sevinç  gösterilerini sürdürürken on binlerce Filistinli sokağa çıktı. Gazze’de alevlenen çatışmalarda İsrail askeri gerçek mermi kullanıyor.

 ABD'nin Kudüs’teki büyükelçiliği, bugün Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in de katılacağı bir törenle açılıyor. Tepkileri üzerine toplayan ABD lideri Trump'ın törende video bağlantısıyla bir konuşma yapması bekleniyor. ABD Hazine Bakanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı da törende olacak. Çoğu Avrupa Birliği (AB) temsilcisi törende yer almayacak, İsrail'in yanında saf tutan Macaristan, Romanya ve Çekya temsilcileri törene katılıyor. Uluslararası haber ajansları, Gazze sınırında çatışmaların başladığını bildiriyor. Haaretz gazetesi, en az beş Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralandığını duyurdu. Haaretz gazetesi, büyükelçilik galasına temsilci gönderen 32 ülkenin listesini yayınladı. Liste şöyle: Cezayir, Angola, Avusturya, Kamerun, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Çekya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Makedonya, Myanmar, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Romanya, Ruanda, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambia. Yahudi olan Kushner'in Kudüs kararının arkasındaki isim olduğu biliniyor. İsrail medyası, Ivanka Trump'a büyük ilgi gösteriyor ve bazı aşırı sağcı gazeteler Ivanka'yı dünyanın en güçlü Yahudi kadını olduğunu savunuyor. Yeni ABD büyükelçilik binası etrafına asılan bilboardlarda Trump'ın seçim kampanyasındaki sloganın aynısı var. İsrail ve ABD bayraklarının iç içe geçtiği posterlerde 'Büyük İsrail'i yarat' yazıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'de Paylaş